Etfe-PVC Pnömatik Sistemler

Etfe Sistemler

ETFE (Ethylen Tetrafluoroethylen) fluoro polimer özellikli bir malzemedir. Genelikle 2 yada 3 tabakalı , şişme hava yastıkları şeklinde yada bazen tek cidar şeklinde uygulanmaktadır. ETFE malzeme çok ince ve hafiftir. Yaklaşık olarak camın %1 ağırlığındadır. Hava şişirmeli sistem kullanıldığında mukavemeti çok artmaktadır. 

ETFE Sistemler taşıyıcı karkas sistem üzerine özel Alüminyum profiller sayesinde monte edilmektedir. Şişme yastık sistemlerde hava üfleme ( Blower ) makineleri ile sistem beslenmekte herhangi bir kaçak yada ekstra basınç gereksinimin de sistem tekrar devereye girerek ETFE şişme yastık sistemlerin taşıyıcılığını sürekli sağlamaktadır. 

ETFE sistemlerin tasarımını yaparken iklim koşulları, estetik, akustik ve çevresel faktörleri göz önünde mutlaka bulundurmak gerekir. Gereksinim-hizmet kıstaslarına göre form, baskılı ve 2 yada 3 kat özelliklerinde ki ETFE şişme yastıklar kullanılmalıdır.

MALZEME olarak ETFE:

ETFE (Etilen Tera Fluoro Etilen) ince bir film/folyo olarak üretilmektedir. Malzeme, 100mikron ila 250/300mikron kalınlık arası şeffaf (%96)olarak, ya da renkli üretimi yapılmaktadır. Güneş kontrolü gereksinimi olan projelerde şeffaf olam malzemenin yüzeyinde bir ilave işlem yapılarak malzemeye baskılanabilir olma özelliği katılmaktadır. Standart baskı desenleri (yaklaşık %50, gümüş gir puanlama) olduğu gibi arzu edilirse özel desenler de sipariş edilebilir.

UYGULAMA SİSTEMLERİ:etfe sistemler

ETFE Malzemesi kullanılarak üretilecek sistemler iki ayrı kategoride değerlendirilebilir. 

* Tek katmanlı uygulamalar Mekanik germe uygulanmalıdır.

* Çok katmanlı (2-5) uygulama Pnömatik germe uygulanmalıdır.

Tek Katmanlı Uygulamalar: Asma Germe Sistemlerdeki yaklaşımla incelenmelidir. Malzemenin öngerme ve çevresel yükler altında değerlendirilmesi gerekmektedir. ETFE malzemesi diğer izotropik malzemeler gibi davranmaz. Elastik davranışından dolayı genellikle halat ağı ile desteklenmelidir. Uygulama alanı yastık sistemlere göre daha dardır.