Pvc Ptfe Germe Yapılar

PVC ve PTFE Germe Yapılar

Asma Germe Membran Nedir?

Tekstil Membran; betonarme yapıların aksine basınca değil asimetrik çekme kuvvetiyle oluşan ön germe kuvvetine göre şekil (denge formu) alan hem taşıyıcı hem de örtü görevini gören bir yapı malzemesidir. Uygulanacak ön germe kuvveti yapının formu ve dizaynıyla ilgili olup, statik olarak yapılacak hesaplamalardan sonra ortaya çıkar. 

Gölgeliklerden, stadyumlara, amfi tiyatrolardan,otoparklara, pazar yerlerinden , gösteri salonlarından  çeşitli park ve rekreasyon yapılarına , giriş kanopilerinden, hava alanı yapılarına kadar geniş uygulama yelpazesi olan bu malzemelerden;
Pvc Membran yapılarda kullanılan örtü malzemesi, membran örtünün esas taşıyıcısı olan liflerin(polyester dokuma) dokunması ile elde edilen özel bir tür kumaştır. Lifler, membran örtüyü dış etkenlere karşı korumak ve su/hava geçirmezliği sağlamak için çeşitli kimyasallar ile kaplanabilir. Pvc (PolyVinylChloride) Ana dayanıma katkısı çok az olan bu kaplamaların üstüne hem kendi kendini temizleyen yüzey özelliğini vermek hem de ultraviyole ve diğer dış etkilere karşı dayanımı arttırmak için ilave bir kaplama yapılabilir. Pvdf, TiO2 (titanium dioxide), Fluotop, TX yine bu malzemelerin içinde lif olmayan plastik davranışlar gösteren delikli (mesh) tipleri de mevcuttur.

Ptfe, (PolyTetraFluoroEthylene) membranlarda ise cam elyafı dokuma lifleri Teflon malzemesi ile kaplanır, Pvc membranlara göre daha dayanıklı bu türde kendi kendine temizlik ve en az B1 sınıfı yangın dayanımı standarttır. Cam elyafı ipliklerin aralıklı dokunması ile oluşan  Ptfe Mesh malzemeler mevcuttur.